MIKOŁAJKI - grudzień 2019

Jak co roku 6 grudnia naszą szkołę odwiedza św. Mikołaj. Zwyczaj mikołajek wziął się od biskupa Mikołaja z Mirry (dzisiejsza Turcja), który odziedziczył po swoich zmarłych rodzicach wielki majątek. Postanowił on podzielić się nim z ludźmi i dawał im anonimowe prezenty. Radość obdarowywanych  ludzi była ogromna, a prezenty były przyjmowane z wielkim entuzjazmem. Mężczyzna nie chciał, by ktoś wiedział, że to on rozdaje prezenty, jednak prawda została odkryta i Mikołaja ogłoszono Biskupem Mirry. 6 grudnia ok. 345-352 dobrodziej zmarł. To właśnie od niego wzięła się tradycja dawania prezentów i obchodzenia mikołajek.  Mikołaj odwiedził każdą klasę, gdzie obdarował prezentami wszystkich uczniów. Mikołaj i prezenty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Wizyta św. Mikołaja w szkole co roku  uświadamia na, że święta zbliżają się już wielkimi krokami, a co za nimi idzie … oczywiście dni wolne od szkoły i prezenty.