"Przestępstwa wśród nieletnich"  - udział w szkoleniach dla młodzieży - styczeń 2020

Analizując zjawisko przestępczości oraz zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży na przestrzeni ostatnich kilku lat w naszym kraju i na świecie, możemy stwierdzić że zjawisko demoralizacji nieletnich postępuje i coraz częściej mamy do czynienia z krzywdzeniem dzieci przez dzieci i przemocą stosowaną przez dzieci wobec rówieśników, a także dorosłych. Wobec przypadków stosowania przemocy w środowisku dzieci i młodzieży jako instytucja oświatowa nie możemy stać obojętnie dlatego jako szkoła bardzo chętnie włączamy się w działania edukacyjne, które mają za zadanie kształtowanie świadomości prawnej dzieci i młodzieży oraz postaw prospołecznych.

Jednym z działań prewencyjnych związanych ze zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich był udział uczniów klas VII i VIII szkoły w Domecku w projekcie współfinansowanym ze środków Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości pn.: "Zapobieganie przestępczości - województwo opolskie". Projekt realizowany był przez stowarzyszenie Quisisana oferujące bezpłatne szkolenia w zakresie praw, sytuacji oraz potrzeb osób pokrzywdzonych przestępstwem i zapobieganiu przestępczości dla uczniów - w celu dostarczenia niezbędnej wiedzy jak zapobiegać, rozpoznać i radzić sobie z przestępstwem. Szkolenia miały charakter edukacyjno - warsztatowy i prowadzone były przez dwóch specjalistów. W tematyce prawnej szkolenie prowadzone było przez dwóch prawników, na co dzień pracujących w jednej z kancelarii prawnych w Opolu, natomiast szkolenie w tematyce psychologicznej prowadził psycholog i terapeuta. Uczniowie szkoły mieli okazję nabyć podstawową wiedzą dotyczącą zjawiska przemocy, poznać mechanizmy jego powstawania i sposoby radzenia sobie w trudnych konfliktowych sytuacjach. Ponadto, podczas szkolenia z prawnikami młodzież z wypiekami na twarzy wysłuchała prawdziwych historii dotyczących przestępstw popełnianych przez nieletnich i ich konsekwencji prawnych. Szkolenie to zapewne wywarło niemały wpływ na postrzeganie przez młodzież prawa i jego respektowanie, co w przeszłości może mieć wpływ na zahamowanie rozwoju przestępczości wśród nieletnich. Problem przemocy, agresji i przestępczości wśród nieletnich wymaga coraz większego zaangażowania dorosłych. Należy nieustannie uczyć dzieci i młodzież  odpowiedzialności wynikającej z faktu bycia członkiem społeczeństwa. Działania w zakresie zwalczania przestępczości i patologii wśród nieletnich powinny dotyczyć wszystkich osób zaangażowanych w działania wychowawcze i profilaktyczne albowiem my wszyscy odpowiadamy  za skuteczność tych oddziaływań.